Döviz & Borsa

Türkiye’de seçimler borsayı nasıl etkiliyor! Seçim öncesi borsalar artıyor mu düşüyor mu?

Türkiye’de 2023 seçimlerine sayılı aylar kala borsa yatırımcıları seçimlerin borsaları nasıl etkilediğini merak ediyor. Peki, bu zamana kadar seçimler borsaları nasıl etkiledi. Seçim öncesi borsalar artıyor mu düşüyor mu? Cevaplar haberimizde.

Türkiye’de artan enflasyon oranları sonrası tasarruflarını korumak isteyenlerin bir numaralı durağı Borsa İstanbul oldu. Borsa İstanbul 2022 yılbaşından itibaren küresel piyasalardan pozitif ayrışarak yatırımcısını korumayı başardı. Ancak Türkiye’de 2023 yılında yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimleri öncesi yatırımcılar seçimlerin borsaları nasıl etkileyeceğini merak ediyor. Hele ki borsada yeni olan ve daha önce hiç seçin arifesinde borsada bulunmamış olan yatırımcılarda endişe hakim. Peki, Türkiye’de seçimler borsayı nasıl etkiliyor! Seçim öncesi borsalar artıyor mu düşüyor mu? işte cevaplar.

Türkiye'de seçimler borsayı nasıl etkiliyor

Türkiye’de seçimler borsayı nasıl etkiliyor

Türkiye'de seçim öncesi Borsa İstanbul'un seyri
Türkiye’de seçim öncesi Borsa İstanbul’un seyri

Türkiye’deki genel seçimlere bakıldığında Borsa İstanbul’un bu süreçten pozitif etkilendiği görülüyor. Zira seçimin yapıldığı tarihten geriye 1 yıllık performansa bakıldığında sadece son yapılan seçimde borsa yatırımcısına kaybettirmiş bulunuyor.

2018 seçimlerine 1 yıl kala 982 puanda olan Borsa İstanbul seçim öncesinde yüzde 3,73 değer kaybederek 945 puana gerilemiş.

Diğer yandan 2018 seçimleri öncesi gelişmeleri içeren bir videoyu aşağıdan izleyip fikir sahibi olabilirsiniz. Anxak buradaki yer alan bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım kararlarınızı kendiniz vermeniz yararınıza olacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu