Bilgi MerkeziEkonomiGündem

Türkiye’nin sefalet endeksi 85 oldu oldu

Türkiye’nin sefalet endeksi 85 oldu. Türkiye’ye en yakın olan ülke ise 65 ile Arjantin oldu.

Enflasyon ve işsizlik oranlarının toplamından oluşan sefalet (hoşnutsuzluk) endeksi Türkiye’de artmaya devam ediyor. Son dönemde ekonomide yaşanan bozulmalar ve enflasyon oranlarının 3 haneli rakamlara doğru hızla yol almasının ardından sefalet endeksi de hızla artmaya devam ediyor.

Türkiye’yi Arjantin takip etti

Sefalet endeksinde Türkiye’yi 65 ile Arjantin takip etti. Arjantin ile Türkiye arasında 20 puan olması ise dikkatlerden kaçmadı.

Sefalet endeksi grafiği ve Türkiye
Sefalet endeksi grafiği ve Türkiye

Sefalet Endeksi Nedir?

Ülkelerin yaşam standartlarını belirlemek için günümüzde çokça kullanılan sefalet veya diğer adıyla hoşnutsuzluk endeksi Amerikalı iktisatçı Arthur Okun tarafından geliştirilmiştir. Endeks işsizlik oranıyla enflasyon oranının toplanmasından oluşan bir göstergedir. İşsizliğin yükselmesi geliri olmayanların sayısının arttığını, enflasyonun yükselmesi yaşamın pahalandığını gösterdiği için endeksin yükselmesi sefaletin arttığını, dolayısıyla ekonomide bozulma ortaya çıktığını gösteriyor.

Sefalet endeksi ile ilgili daha kapsamlı bilgi için Dr. Mahfi Eğilmez’in Sefalet Endeksi ve Türkiye yazısını okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu