“türkiye’nin Tek Çıkışı Çelik Evlerden Geçiyor”

Türkiye'de yaşanan deprem felaketine dikkat çekerek çelik evlerin önemine değinen Wolf Tiny CEO'su İbrahim Tetik, "Beton, Türkiye için yeni fakat ömrü itibariyle oldukça eski bir teknoloji. Çimentonun su yardımıyla kum, çakıl gibi maddelerle...

“türkiye’nin Tek Çıkışı Çelik Evlerden Geçiyor”

Türkiye'de yaşanan deprem felaketine dikkat çekerek çelik evlerin önemine değinen Wolf Tiny CEO'su İbrahim Tetik, "Beton, Türkiye için yeni fakat ömrü itibariyle oldukça eski bir teknoloji. Çimentonun su yardımıyla kum, çakıl gibi maddelerle karışması sonucu üretilen bu sözde dayanıklı malzeme, artık çağ dışı bir yöntem. Türkiye'nin tek çıkışı çelik evlerden geçiyor" dedi.

Türkiye'de 6 Şubat'ta yaşanan ve 11 ili etkileyen depremler sonrası bina yapılış yöntemleri tekrardan gündeme geldi. Çelikten yapılmış olan yapıların güvenirliği tartışma konusu olurken, İbrahim Tetik konuyla ilgili olarak değerlendirmelerde bulundu.

"ÇİMENTO ARTIK ÇAĞDIŞI BİR YÖNTEM"

Betonun, Türkiye için yeni fakat ömrü itibariyle oldukça eski bir teknoloji olduğunu vurgulayan Tetik, "Çimentonun su yardımıyla kum, çakıl gibi maddelerle karışması sonucu üretilen bu sözde dayanıklı malzeme, artık çağdışı bir yöntem. Ben betona karşı biriyim. Çünkü betonarme yapıların özellikle deprem, sel gibi büyük yıkımlarda zararı nasıl fazlalaştırdığını yakinen gördük. Türkiye'deki müteahhitlerin, ev sahibi olmak isteyenlerin artık bu kafadan çıkması lazım" dedi.

"ÇELİĞİN 750 YIL ÖMRÜ SÖZ KONUSU"

Çözümün çelik evlerden geçtiğini belirten Tetik, gökdelenlere göre daha az kat sayısına sahip olan yapıların yıkıldığını fakat gökdelenlerde fazla bir tahribat olmadığını söyledi. Bu yapıların ayakta kalmasındaki en önemli etkenlerden birinin çelik kullanımının olduğunu ifade eden Tetik, "Teknik bir bilgi vermem gerekirse, çeliğin 750 yıl ömrü, betonarmenin ise 50-60 yıl ömrü söz konusu" şeklinde konuştu.

"ÇELİK EVLERİN ÖNCELİK HALİNE GETİRİLMESİ DEVLET POLİTİKASINA DÖNÜŞMELİ"

Şehircilik meselesinde, betonun terk edilip, çelik evlerin öncelik haline getirilmesinin bir devlet politikasına dönüşmesi gerektiğine vurgu yapan Tetik, bu hususta topyekun bir iradenin olması gerektiğine dikkat çekti. Bu konuyu yetkililerle de görüştüklerini vurgulayan Tetik, "İşimiz gereği mülki amirlerle, resmi görevlilerle görüşmelerimiz oluyor. Onlar da çelik evler konusunda oldukça olumlu bir anlayışa sahipler. Ben Türkiye'nin en kısa sürede, tüm bölgelerde önce pilot uygulama sonra da şehirlerin tamamına yayılan bir girişim faaliyeti olacağını düşünüyorum. Devletimiz kadar, vatandaşımızın da bu konuda diretmesi ve aktif bir bilince sahip olması gerekiyor" dedi.

"TİNY HOUSE'LARA ÇOK BÜYÜK BİR İLGİ VAR"

Almanya asıllı bir Türk firması olduklarını ve 2008'den beri pazarın içinde olduklarını belirten Tetik, açıklamalarının devamında şu ifadelere yer verdi:

"Halkın "tekerlekli ev" diye de tarif ettiği tiny house'lara çok büyük bir ilgi var. Biz de Wolftiny olarak, kataloğumuzu bu alakaya göre, kendi özgün tasarımlarımızı katarak zenginleştirdik. Fiyatlarımız da hala lansman zamanlarımızdan kalma, Türkiye'deki satış ederinin altında. Böylesi bir politikayı sabit tutmaya gayret ediyoruz. Çünkü biz bu işe girerken, "herkesin bir evi olmalı" düşüncesiyle başladık. Bu mottonun ışığı altında ilerliyoruz, çalışıyoruz, yeni üretim yerleri açıp, istihdam yaratıyoruz. Mobil evlere olan ilginin nedeni insanların bilinçaltlarında yatan özgürlük düşüncesi. Tinyhouse'lar kendi kendine yetebilen, insanı herhangi bir yere bağımlı hale getirmeyen, yeni yaşamın yeni yüzleri. Beton yerine çeliğin tercih edilmesinin bir diğer nedeni de çelik evlerin 45-60 gün içinde anahtar teslim müşteriye sunulma imkanı var."

“türkiye’nin Tek Çıkışı Çelik Evlerden Geçiyor”

“türkiye’nin Tek Çıkışı Çelik Evlerden Geçiyor”