Döviz & BorsaEkonomiGündem

Türkiye’ye giren para miktarı açıklandı! Seçime mi hazırlanılıyor

Son dönemde Türkiye’ye para girişleri dikkat çekiyor. Son dönemde ise Türkiye’ye para girişi miktarı belli oldu. Bu gelişme sonrası seçime mi hazırlanılıyor sorusu akıllara geldi. İşte detaylar.

Yaptığı açıklamalarla kamuoyuna yön veren Prof. Dr. Şenol Babuşçu yine çarpıcı bir iddia ile gündeme oturdu. Babuşçu son dönemde Türkiye’ye giren para miktarlarını tek tek açıkladı. Bu açıklama sonrası seçime mi hazırlanılıyor yorumları yapıldı.

Rusya ve Ukrayna’dan para girişi var

Şenol Babuşçu’nun açıkladığı verilerde özellikle savaşta olan Rusya ve Ukrayna’dan giren para girişleri dikkat çekti. Buna göre Rusya’dan 15 milyar dolar, Suudi Arabistan’dan 20 milyar dolar para geldiği belirtiliyor. Öte yandan Babuşçu son 15 günde rezervlerdeki artışın 6-7 milyar doları bulduğuna dikkat çekti.

Prof Dr. Şenol Babuşçu Türkiye'ye giren para miktarlarını açıkladı
Prof Dr. Şenol Babuşçu Türkiye’ye giren para miktarlarını açıkladı

Seçime hazırlanılıyor

Babuşçu’nun bu açıklaması sonrası herkes seçime hazırlanılıyor yorumunda bulundu. Bu konuya da değinen Babuşçu hükümetin seçime kadar kuru baskılayabilmek için 100 milyar dolara ihtiyacı olduğuna dikkat çekerek, “Seçime 10 ay var. Her ay dövize müdahale ve döviz istikrarı için 10 milyar dolar kaynak gerekiyor. Bu da toplam 100 milyar dolar yapar. Ama 60-70 milyar dolar da olsa seçime kadar kazasız belasız gidilebilir” dedi.

Daha sonra ise rezervlerdeki artışlara değinen Babuşçu, ‘’Son 15 gündür rezervlerdeki artış 6-7 milyar dolar arasında. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, haftada 3 milyar dolar geleceğini söylemişti. Birkaç hafta daha devam edecek. 2-3 milyar dolar daha gelecek. Rusya ve Ukrayna’dan geldiğini düşünüyorum. Muhtemelen Rusya. Türkiye’nin seçime kadar minimum 50, maksimum 100 milyar dolar civarında bir paraya ihtiyacı var. Seçime 10 ay var. Her ay dövize müdahale ve döviz istikrarı için 10 milyar dolar kaynak gerekiyor. Toplam 100 milyar dolar yapıyor ama 60-70 milyar dolar da olsa seçime kadar kazasız belasız gidilebilir. Bu da AKP için seçimde bir avantaj yaratır.’’ diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu