BankalarGündem

Tüzel kişilere de uzaktan banka müşterisi olabilecek

Kişisel müşteriler için uygulanan şubeye gitmeden uzaktan banka müşterisi olabilme imkanı tüzel kişilere de sunulacak. Detaylar haberimizde.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık bankacılık işlemlerimizi bankaya gitmeden dijital ortamdan halledebiliyoruz. Hatta bir süredir kişisel müşteriler şubeye gitmeden görüntülü olarak uzaktan banka müşterisi olabiliyor. Böylece banka şubelerinde uğraşmadan çok kısa sürede istediğimiz bankada hesap açtırabiliyoruz. Ancak bu hizmetten şimdiye kadar sadece kişisel müşteriler faydalanabiliyordu. Son yapılan düzenleme ile birlikte artık tüzel kişilerde uzaktan banka müşterisi olabilecek.

Tüzel kişilerde uzaktan banka müşterisi olabilecek

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından hazırlanan yönetmeliğe göre uzaktan banka müşterisi olma yöntemlerinde değişikliğe gidilecek. Bu değişiklikle birlikte artık tüzel kişilerde kişisel müşteriler gibi uzaktan banka müşteri olabilecek.

Böylelikle artık gerçek kişilerin yanı sıra tüzel kişi olan firma ve şirketler de ıslak imza gerekmeden Banka müşterisi olabilecek. Yapılacak değişiklikle birlikte anonim ve limited gibi ticaret siciline kayıtlı şirketlerin temsilcileri, şirketin unvanı ve sicil numarası gibi bilgiler doğrulanabilecek.

Bu düzenleme yakın bir dönemde hayata geçecek şubesi olmayan ve sadece elektronik ortamda hizmet verecek dijital bankaların da müşteri edinmesini kolaylaştıracak. Uygulamanın devreye alınmasıyla KOBİ’lerin de uzaktan müşteri olmaları ve bankacılık hizmetlerine daha hızlı ve rahat erişmelerine imkân sağlanacak.

Kimlik bilgileri görüntü görüşmede kontrol edilecek

Kimlik bilgilerinin doğrulanması ise müşteri ile banka çalışanının görüntülü olarak gerçekleştireceği görüşmede gerçekleştirilecek. Öte yandan yapılan görüntülü görüşmede olası riskler dikkate alınarak yeterli güvenlik ve gizlilik seviyesi oluşturulması zorunlu olacak. Görüntülü görüşme şifrelenmiş güvenli iletişim ile yapılacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu