Ucuz Kredi Fırsatı! Faizi Devlet Karşılıyor!

Devlet destekli ucuz kredi ile az miktarda faiz ödeyerek kredi kullanabilirsiniz. 1 Temmuz itibariyle hayata geçirilen ucuza kredi desteğiyle ilgili olarak detaylar şu şekilde…

İstihdamı yeniden ayağa kaldırması beklenen ucuza kredi desteği uygulaması 1 Temmuz itibariyle resmen başladı. Küçük ve mikro işletmelere özel olarak kullandırılacak olan bu kredi desteğinde faizin çok büyük bir bölümünü devlet karşılayacak. Kredi desteğinden yararlanmak isteyen işletme sahibinin en az 1 en fazla 5 kişiyi istihdama kazandırması gerekiyor.

50 kişiden az kişi çalıştıran mikro işletmeler için Hazine garantisi olan ucuza kredi desteği hayata geçirildi. Başvurular 1 Temmuz itibariyle toplanmaya başladı. İlk etapta 3.8 milyar lira sonrasında ise 10 milyar liralık finansmanın işletmelere kredi için ayrıldığı ifade edildi. Ucuza kredi desteğinden 714 bin işletmenin yararlanması bekleniyor. Bu kadar işletmenin yararlanması da en az 100 bin kişinin istihdama kazandırılması anlamına geliyor.

2 Yıl Vadeli

Koronavirüs salgınından dolayı adeta durma noktasına gelen ekonominin yeniden canlandırılması için işletmelere ucuz maliyetlerle kredi desteği sağlanacak. Başvurular 1 Temmuz 2021 – 30 Haziran 2022 tarihleri arasında alınacak. İşletmeler bu süre zarfında yeni bir kişiyi istihdam ederek veya en az 20 gün ücretsiz izne çıkardığı işçisini geri getirerek krediden yararlanabilecek. Bir işçi için yıllık 16 bin 92 TL destek sağlanmış olacak. İlave istihdam için 2 yıl vadeli ve 6 ay geri ödemesiz kredi kullandırılacak.

Sosyal Güvenlik Kurumu’na prim, gecik borcu vb. borçları bulunan bu borçları yapılandıran veya erteleyen kişiler de krediden yararlanabiliyor.

Sağlanacak olan kredinin faizinden 1.6 milyar TL düşülecek. 5 kişiyi istihdam ederek kredi kullanan bir işletme yüz bin liralık faizin yalnızca yirmi bin liralık kısmını karşılayacak, seksen bin lirası devlet tarafından karşılanacak.