Bilgi MerkeziEkonomi SözlüğüGündem

ÜFE nedir? TÜFE nedir? ÜFE ile TÜFE’nin farkı

Türkiye’de yaşanan ekonomik kriz sonrası yediden yetmişe herkes ekonomiye uzaktan yakından ilgi duymaya başladı. Son dönemde gündemde olan ve en çok merak edilen konular ise ÜFE nedir? TÜFE nedir? TÜFE ile ÜFE’nin farkı nedir?. Gelin bu konulara yakından bakalım.

ÜFE nedir

ÜFE nedir?

İlk olarak ÜFE’ye veya diğer adıyla Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’ne bakalım. ÜFE belirli bir referans döneminde ülke ekonomisinde üretimi yapılan ve yurt içine satışa konu olan ürünlerin, üretici fiyatlarını zaman içinde karşılaştırarak fiyat değişikliklerini ölçen fiyat endeksidir. Aylık ve yıllık enflasyon rakamının belirlenmesinde kullanılır. Ülkemizde bu veri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanır. TÜİK gerekli görmesi halinde diğer yetkili kurumlardan da yardım alabilmektedir.

tüfe nedir

TÜFE nedir?

TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) veya halk arasındaki tabiriyle manşet enflasyonu tipik bir tüketicinin satın aldığı belirli bir ürün ve hizmet grubunun fiyatlarındaki ortalama değişimleri gösteren bir ölçüttür. Yıllık enflasyon değerindeki değişimi ölçmek için kullanılır. Ülkemizde bu veri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hesaplanır.

TÜFE ile ÜFE’nin farkı nedir?

Gel gelelim en can alıcı soruya. TÜFE ile ÜFE’nin farkı nedir? TÜFE ile ÜFE arasındaki fark neden oluşur?

Bu konuyu daha iyi anlamamız için öncelikle bu iki terimin kapsamına bakmamız gerekiyor. ÜFE’de yurtiçi üretimde önemli paya sahip olan üreticilerin yaptığı üretim, TÜFE’de ise tüketmek amacıyla yurtiçinde hane halkalarının mal ve hizmet satın alımları endeksin kapsamını oluşturuyor.

Diğer yandan ÜFE’de yalnızca sanayi sektörünün madencilik, taş ocakçılığı, imalat sanayi, elektrik ve gaz üretimi gibi ürettiği mallar endekse konu ediliyor. Yani ÜFE’de tarımsal üretim, hizmet üretimi (taşıma, ulaştırma, haberleşme, ticaret, finansal hizmetler, kamu hizmetleri vb.) endekse dâhil edilmezken TÜFE’de hane halklarının, yabancı ziyaretçilerin ve kurumsal nüfusun yurtiçinde yaptığı tüm nihai parasal tüketim harcamaları endekse dahil ediliyor.

Ayrıca ÜFE’de yurt içinde üretimi yapılan seçilmiş sanayi ürünlerinin, KDV, ÖTV vb. dolaylı vergiler hariç, peşin satış fiyatları dikkate alınırken TÜFE’de ise bütün mal ve hizmetler arasından hane halkı anketlerine göre seçilmiş mal ve hizmetlerin kullanıcıları tarafından satın alış fiyatları dikkate alınıyor.

Bir diğer fark ise ÜFE’de fiyatlar, internet üzerinden elektronik ortamda toplanıyor. Fiyatlar, sanayi ürünleri için her ayın 5, 15 ve 25’inde toplanırken ham petrol, doğal gaz, elektrik, gaz üretim ve dağıtımı sektörleri için bir ay gecikmeli olarak toplanıyor.

TÜFE’de ise fiyatlar sahadan toplanıyor. Hane halkları için önemli olan taze sebze ve meyveler, LPG gibi ürünlerin fiyatları haftada bir kez, diğer ürünlerin fiyatları ayda iki kez toplanıyor. Mücevher(altın), sigara, benzin ve mazot fiyatları ile Barkod verileri ve Internet üzerinden derlenen fiyatlar günlük olarak toplanıyor. TÜFE yayımlanma tarihi nedeniyle her ayın 1’ile 24’ü arasındaki fiyatlar hesaplamalara dâhil ediliyor.

Tüm bu etkenler nedeniyle TÜFE ile ÜFE arsında farklar oluşuyor. Bu ve buna benzer makalelere haber sitemizdeki ekonomi sözlüğü üzerinden ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu