Bilgi MerkeziGündem

Ukrayna’ya en çok para yardımı yapan ülke ABD oldu

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Ukrayna'ya en çok parasal destek sağlayan ülkeler belli oldu. En çok yardım yapan ülke ABD olurken onu Polonya takip etti.

Ukrayna’nın işgali sonra tüm dünyadan Ukrayna’ya destek yağdı. Başta NATO ve AB olmak üzere diğer ülkeler Ukrayna’ya askeri ve maddi destek sağladılar. Bu ülkeler arasında en çok yardım yapan ise Amerika Birleşik Devletleri oldu. ABD, savaşın başladığı günden bu yana Ukrayna’ya tam tamına 8,2 milyar dolar yardım yaptı.

ABD‘nin ardından en çok destek sağlayan  Polonya ise Ukrayna’ya yaklaşık 1,1 milyar dolar yardım yaptı. Öte yandan ABD’nin sağladığı desteğinin büyük bölümünü askeri yardımlar oluştururken Polonya’nın yaptığı yardımların büyük bir kısmını ise finansal yardımlar oluşturdu. Diğer en çok yardım yapan ülkeler ise İngiltere ve Almanya oldu.

AB 3.1 milyar dolar destek sağladı

AB ülkeleri Ukrayna’ya toplam 3,1 milyar dolar verirken AB bağlı kurumlar ise 1,5 milyar dolar, Avrupa Yatırım Bankası ise Ukrayna’ya 2,1 milyar dolar maddi destek sağladı.

Milli gelir açısından Ukrayna’ya en büyük desteği sağlayan ülkeler ise Estonya, Polonya ve Litvanya oldu.

IMF ve Dünya Bankası

Ukrayna’ya en büyük maddi destek sağlayan kuruluşlar ise Dünya Bankası ve Uluslararası Para Fonu (IMF) oldu. Dünya Bankası martta Ukrayna için toplamda 923 milyon dolarlık destek paketini onaylamıştı.

Öte yandan Geçtiğimiz günlerde Dünya Bankası Başkanı David Malpass temel hükümet hizmetlerinin devamlılığını desteklemek için Ukrayna için yaklaşık 1,5 milyar dolarlık paket hazırladıklarını açıklamıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu