Kripto Para

Uluslararası Ödemeler Bankası: Kripto korkularımız gerçekleşti

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) kripto paralarla ilgili olarak korkularının gerçekleştiğini söyledi.

Uluslararası finans kuruluşu Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) kripto para piyasalarındaki son depremin, merkezi olmayan dijital paralarla ilgili uzun süredir yapılan uyarılan artık gerçekleşmeye başladığını söyledi.

Merkez bankalarının küresel çatı kuruluşu olan BIS, yıllık raporunda çekici merkez bankası dijital para birimleri geliştirmek için daha fazla çaba gösterilmesini konusunda uyarıda bulundu.

BIS genel müdürü Agustin Carstens, yapısal bir sorunun var olduğunun göstergeleri olarak TerraUSD ve Luna ‘istikrarlı paraların’ son çöküşlerine ve kripto piyasasının öncüsü olan Bitcoin’de yüzde 70’lik düşüşü işaret etti.

Carstens, ‘’Vergilerle finanse edilen rezervleri kullanabilen hükümet destekli bir otorite olmadan, herhangi bir para biçimi nihayetinde güvenilirlikten yoksundur. ” dedi.

Carstens, Reuters’e verdiği demeçte ise, “Daha önce belirtilen tüm bu zayıflıkların büyük ölçüde gerçekleştiğini düşünüyorum.” “Yerçekimine karşı koyamazsın. Bir noktada gerçekten bir sorunla karşı karşıya olduğunu kabullenmek gerekiyor””. İfadelerini kullandı.

2 trilyon dolar değer kaybetti

Öte yandan analistler kasım ayından bu yana kripto paraların piyasa değerinin 2 trilyon dolar değer kaybettiğini belirtiyor.

Carstens, kripto paralardaki çöküşün, kötü kredilerin küresel finansal çöküşü tetiklediği şekilde sistemik bir krize neden olmasının beklenmediğini ancak kayıpların büyük olacağını ve kripto evreninin şeffaf olmayan doğasının belirsizliği beslediğini vurguladı.

Carstens,” Bildiklerimize dayanarak, oldukça yönetilebilir olmalı. Ama bilmediğimiz bir sürü şey var.” dedi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu