Vakıfbank Çeyiz Hesabı Nedir?

Evlilik yolunda olan çiftlere özel sunulan Vakıfbank çeyiz hesabı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine özgüdür. Hesap açma işlemleri için 18 yaş sınırı bulunmakta olup bu yaşın altında olanların başvuruları vasi ya da velileri tarafından yapılmalıdır.

18 yaşının üstünde olanların çeyiz hesabı başvurusu yapabilmeleri için 24 yaşını doldurmamış olmaları ve hiç evlilik yapmamaları şartları aranır. Bu hesap türü bir tane açılmaktadır. Ortak hesap şeklinde kullanılması mümkün değildir. Eğer çiftlerin ikisi de bu hesaptan faydalanmak isterlerse bu durumda ayrı ayrı hesap açtırabilirler ve devlet katkısından ayrı olarak yararlanabilirler. Açılan hesabın daha sonra başka bir bankaya taşınması söz konusu değildir. Eğer müşteri Vakıfbank’ta ya da başka bir bankada hesap açarsa bunları birleştiremez.

 Vakıfbank Çeyiz Hesabı Nasıl Kullanılır?

Çeyiz hesabı açmak için en az üç yıllık vade yapılması gerekir. Kullanıcı hesabı açtığında bir kere özgü olmak üzere üst sınırı aşan miktarda yatırım yapabilir. Düzenli ödemeler aylık ya da üç aylık olabilir. İsteğe bağlı olarak bu periyot on iki ayda bir yenilenebilir. Sözleşmeye göre yapılan hesap ödemelerin toplamı alt sınıra eriştiğinde kullanıcılar o dönem için ödemesini yapmış kabul edilir.

 Çeyiz hesabından para çekme işlemi bir dönemde en fazla iki kere olabilir. Bunun ardından geriye kalan bakiye hesap açıldıktan sonra yatırılması gereken en az tutarların toplamından düşük olamaz. Devlet katkısı elde edebilmek için evlilik tarihi öncesinde üç yıl boyunca süzenli olarak hesaba para yatırılmalıdır.

 Vakıfbank Çeyiz Hesabına Devlet Katkısı Nasıl Olur?

Vakıfbank bünyesinde bulunan çeyiz hesabına devlet katkısı alabilmek için ilk evlilik 27 yaşını doldurmadan yapılmalıdır. Evliliğin belgeli hale gelmesi adına nikah yapıldıktan sonra altı ay içerisinde ilk evliliğin olduğunu ortaya koyan 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu’nun 44. Maddesine göre ilçe nüfus müdürlüklerinden alınan belge ve uluslar arası aile cüzdanı ile Vakıfbank’a başvuru yapılması gerekir. Bu belgelere göre gerekli incelemeler yapılacaktır.

 Devlet katkısı hesaplanırken evlilik tarihinde mevcut olan birikim miktarı esas alınır. Eğer birikim süresi 36 aydan az ise bu durumda katkı ödemesi yapılmaz. 36 ile 47 ay arasında olan ödemeler için biriken tutar %20 ile çarpılır ve elde edilen toplam ödeme miktarı en fazla 8693,56 TL olacaktır. Bu hesaplama 48 ile 59 ay arası için %22 ve 60 ay ile üzeri için %25 oranıyla çarpılarak yapılır. İlgili katkı ödemesi yapıldıktan sonra hesap çeyiz hesabı olmaktan çıkar.