BankalarBilgi Merkezi

Vakıfbank Güvenli Araç Satış Sistemi (GAS) nedir? Nasıl kullanılır?

Her gün kendisini yenileyen Vakıfbank’ın araç alım satımını daha güvenli hale getirmek için uygulamaya aldığı Vakıfbank Güvenli Araç Satış Sistemi (GAS) nedir? Nasıl kullanılır?

Günümüzde her gün milyonlarca araç el değiştiriyor. İşlem hacmi bu kadar çok olunca da alım satımı güven içinde yapmak zorlaşıyor. Vakıfbank’ta bu ihtiyacı gidermek için Vakıfbank Güvenli Araç Satış Sistemini (GAS) devreye soktu. GAS sistemi sayesinde araç alım satımını güven içinde yapabilirsiniz.

Güvenli Araç Satış Sistemi (GAS) nedir?

Güvenli Araç Satış Sistemi (GAS) Vakıfbank tarafından 2. el araç alım-satım işlemini güvenceye almak için çıkarılmış bir sistemdir. Bu sistemde satıcı, noter tarafından alıcıya araç tescil edildiğinde bedelin hesabına geçeceğini, alıcı da araç tescili gerçekleşmeden bedelin satıcıya aktarılmayacağını bilerek rahat ediyor. Nakit taşıma derdi ortadan kalkıyor. Diğer yandan 2. el taşıt alımlarını kredi ile finanse etmek isteyen kişilerde Güvenli Araç Satış Sistemi’ni kullanabilmektedir.

Güvenli Araç Satış Sistemi (GAS) nasıl kullanılır?

Güvenli Araç Sistemi (GAS) nasıl kullanılır
Güvenli Araç Sistemi (GAS) nasıl kullanılır

Vakıfbank’ın ikinci el araç alım-satımında işlemlerin daha güvenli bir şekilde yapılması için uygulamaya aldığı Güvenli Araç Satış Sistemini (GAS) kullanabilmeniz için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir. GAS sisteminin kullanımı alıcı ve satıcı için farklılık göstermektedir. İlk olrak satıcı tarafından bakalım.

 Satıcı için GAS Başvurusu

 • İlk önce gass.vakifbank.com.tr internet sitesine giriş yapmanız gerekmektedir. Açılan ekranda araç sahibinin ait T.C. Kimlik Numarası/Vergi Kimlik Numarası ve satıcıya ait cep telefonu girilmelidir.
 • Eğer T.C. Kimlik Numarası ile giriş yapılmış ise ruhsat sahibine ait ad soyad girişi yapılır. Vergi Kimlik Numarası ile girilmiş ise unvan bilgisi kontrol edilir.
 • Ardından araç plaka no ve güvenli ödeme tutarı (araç satışı sırasında Güvenli Araç Satış Sistemi kullanılarak tarafınıza ödenecek tutar) girilir.
 • Daha sonra ise ruhsat sahibine ait hesap numarası girişi yapılarak bankası ile kontrol edilir.

NOT: Burada önemli olan bir hususu belirtmek gerekmektedir. Burada belirteceğiniz hesabın müşterek olmaması, Ruhsat Sahibi Ad Soyad/Unvana ait olması, hesap TL hesabı olması ve hesaba para transferi yapılabiliyor olması gerekmektedir.

Ayrıca ödemenin gönderileceği belirtilen hesap ile Banka hesap bilgilerinin uyuşmasına dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Alıcıya ait telefon numarası ve varsa e-posta bilgileri sisteme girilir.
 • Bilgilendirme formları okunarak onaylanır.
 • Bilgilendirme formunun okunup onaylanmasının ardından başvuruya ait referans numarası satıcı ve araç alımını yapacak kişiye SMS ile iletilir.

NOT: Burada da birkaç önemli husus bulunuyor. Başvurunun oluştuğu günün ertesi iş günü mesai sonuna kadar Noterde tescil işlemi gerçekleştirilmelidir. Aksi takdirde tescil işlemi gerçekleştirilmez ise başvuru sistem tarafından otomatik iptal edilecektir.

Alıcı için GAS başvurusu

 • Alıcı ilk olarak kendisine verilen referans numarası ile birlikte gass.vakifbank.com.tr internet sitesine giriş yapması gerekmektedir.
 • Ardından alıcı aracın plakası, güvenli ödeme tutarı ve satıcı bilgilerinin kontrolü yapılır.
 • Bilgilerde herhangi bir sorun yoksa araç tescilinin gerçekleşeceği kişiye ait T.C. Kimlik Numarası/Vergi Kimlik Numarası bilgisi girilir.
 • Daha sonra araç tescilinin gerçekleşeceği kişiye ait ad soyad girişi yapılır veya alım ticari adına ise Vergi Kimlik Numarası girişi yapılarak unvan kontrolü yapılır.
 • Bilgilerde herhangi bir sıkıntı yok ise güvenli ödeme tutarının banka hesabına gönderileceği araç tescilinin gerçekleşeceği kişiye ait hesap bilgileri girilir. Bankası ile kontrol edilir.

NOT: Buraya da girilecek hesap bilgilerinin müşterek olmaması, para transferi konusunda bir engel bulunmaması, TL cinsi bir hesap olması ve araç tescilinin gerçekleşeceği ad soyad/unvana ait olması gerekmektedir.

 • Yukarı adımın başarı ile gerçekleşmesinin ardından başvurunuz onaylanır ve adına araç tescili yapılacak kişi tarafından Banka hesabına (TR55 0001 5001 5800 7309 8189 45) açıklamasına referans numarası belirtilerek Güvenli Ödeme tutarı gönderilir.

NOT: Verilen hesap bilgilerinin uyuşmaması halinde ilgili tutar Vakıfbank tarafından iade edilir.

GAS tescil aşaması

Yukarıdaki adımalar gerçekleştirildikten sonra sıra araç tescil aşamasına gelir. GAS tescil aşamasında aracın alıcı adına tescili için ruhsat sahibi veya adına yetkili kişi ile aracın adına tescil edileceği veya adına yetkili kişi Notere başvuruda bulunur.

Ardından noterde referans numarasına ait güvenli ödeme sorgulanır ve tescil işlemine başlanır. Tescil işlemine başlandığında ödeme Vakıfbank tarafından bloke edilir.

Daha sonra Tescil işlemi noter tarafından onaylandıktan sonra Vakıfbank hesap üzerindeki blokeyi kaldırarak ödemeyi, satıcıya ait hesaba gönderir.

GAS işlem sorgulama ve iptal etme

GAS başvuru ve tescil işleminin tamamlanmasına kadar taraflar GAS sistemi üzerinden süreci takip edebilirler. Alıcı ve satıcı, tescil tamamlanana kadar işlemi iptal etme hakkına sahiptir. Bu süreçte alıcı veya satıcı tarafına bir ödeme yapılmışsa banka bu işlemi iptal ederek iade eder.

Öte yandan tescil işleminin başvurunun ertesi iş günü mesai bitimine kadar gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi taktirse sistem işlemleri otomatik olarak iptal edecektir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu