Bankalar

Vakıfbank’ın aktif büyüklüğü 1.105,3 milyar liraya yükseldi

Vakıfbank mart 2022 konsolide olmayan finansal göstergelerini yayımladı. Buna göre bankanın aktif büyüklüğü 1.105,3 milyar liraya yükseldi.

Geçtiğimiz günlerde 68 yaşını kutlayan Vakıfbank büyümeye devam ediyor. Vakıfbank’ın aktif büyüklüğü 2022 yılının ilk çeyreğinde yüzde 53 artarak 1.105,3 milyar liraya yükseldi. Diğer yandan Vakıfbank ilk çeyrekte ulaştığı 5 milyar 75 milyon TL brüt karından 2 milyar 73 milyon TL vergi karşılığı ayırarak, 3 milyar 2 milyon TL net kâr elde etti.

Vakıfbank’ın mart 2022 konsolide olmayan finansal göstergeleri

  • Aktif büyüklük 1.105,3 milyar TL
  • Nakdi kredi 661,8 milyar TL
  • Mevduat 684,2 milyar TL
  • Yasal öz kaynak 140,8 milyar TL
  • Dönem karı 3 milyar TL

Konuyla ilgili açıklamada bulunan Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, ‘’ “Bankamızın nakdi ve gayri nakdi krediler yoluyla ülkemiz ekonomisine sağladığı finansman desteği yıllık bazda yüzde 53 artarak 865 milyar TL’ye ulaştı. Ülkemiz büyümesinin lokomotifi olan üretim ve ihracat alanı başta olmak üzere stratejik sektörlere kullandırdığımız ticari kredilerimiz bir önceki yılın aynı dönemine göre yıllık yüzde 51 artarak 513 milyar TL’ye ulaştı. Aynı dönemde nakdi kredilerimiz yıllık yüzde 43 artışla 643 milyar TL seviyesini ulaşırken, aktif toplamımız ise yıllık yüzde 53 artışla 1,1 trilyon seviyesini aştı.” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamasının devamında Kur Korumalı TL Vadeli Mevduat Hesabını ilk devreye alan bankalardan biri olduklarını belirten Üstünsalih, ‘’ Döviz ve altın hesabı olanlara yönelik Dövizden ve Altında Dönüşümlü Kur ve Fiyat Korumalı TL Mevduat Hesabını hizmete sunduk. Bu iki ürün grubunda 100 milyar TL barajını aşan bankamız TL birikimlere destek vermeye farklı ürün gruplarıyla devam ediyor. YUVAM Hesabı ile yurt dışında yaşayan vatandaşlarımıza da birikimlerini ülkemizde değerlendirirken, her koşulda kazanımlarını koruyacakları bir tasarruf alternatifi sunuyoruz. Son olarak da fiziki altınların ekonomiye kazandırılmasında önemli bir adım olan Altın Kabul Sistemi Fiyat Korumalı TL Mevduat Hesabını hizmete sunduk. Tüm dijital platformlarda müşterilerimizin kullanımına açık olan bu yenilikçi ürünler sayesinde TL mevduatlarımız çeyreklik bazda yüzde 36 artarak 346 milyar TL’ye ulaştı. Toplam mevduatlarımız ise yıllık yüzde 59 artışla 684 milyar seviyesini geçti” diye konuştu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu