BankalarEkonomiGündem

Wells Fargo: TL en kırılgan para birimi

ABD finans devi Well Fargo son yayımladığı raporda TL’nin gelişmekte olan ülke para birimleri arasından en kırılgan para birimi olduğunu belirtti.

Türk Lirasındaki (TL) kayıpları tüm hızıyla sürerken uluslararası finans kurumları da TL’deki bu kayıplara karşı uyarılarını sıralıyor. ABD’nin en büyük dördüncü büyük bankası olan Wells Fargo TL’de yaşanan değer kayıplarının ardından bir rapor hazırladı. Bu raporda TL’nin gelişmekte olan ülke para birimleri arasında en kırılgan para birimi olduğu belirtildi.

Öte yandan raporda TL’deki değer kayıplarının devam edebileceği vurgulanarak, ‘’Gelişmekte olan ülke para birimleri içinde en kırılgan olarak tanımladığımız TL’nin yüzde 20 değer kaybına açık olduğunu belirtmiştik. Nisan başından bu yana değer kaybı yüzde 16 oldu. Bu da TL’nin yüzde 4 daha zayıflayabileceği anlamına geliyor” denildi.

Diğer yandan raporda, gelişmekte olan piyasa para birimlerinin aşırı baskı altına girdiğine dikkat çekilerek, “Daha şahin bir ABD Merkez Bankası (Fed) ve kötüleşen küresel büyüme beklentileri, gelişmekte olan para birimlerindeki düşüşün temel nedenleri oldu” ifadesine yer verildi. “Gelişmekte olan ülke para birimleri konusunda kötümser bir görüşe sahip olmamıza rağmen, değer kaybı beklediğimizden daha şiddetli oldu ve devamı çok mümkün” denildi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu