EkonomiGündem

Yellen’in itirafı sonrası FED’in kararı ne olur? Bir sonraki faiz toplantısı ne zaman?

ABD’de enflasyon oranlarının son yılın en yüksek seviyesine çıkmasının ardından FED’in atacağı adımlar piyasaların bir numaralı merak konusu olmuş durumda.

Amerika Merkez Bankası (FED) enflasyonla mücadele etmeye devam ediyor. Geçtiğimiz ayki faiz toplantısında faizleri baz puan artıran FED’in haziran ve temmuz ayında da artırması bekleniyor. Ancak faiz artırımları diğer yandan da ekonomiyi resesyona sürüklüyor. Bu konuda FED’in eli sıkışmış durumda. FED faizleri artırmasa enflasyon artıyor, faizleri artırsa ekonomi resesyona gidiyor.

Yellen’den itiraf

Birçok ekonomist ise FED’in faiz artırma konusunda geç kaldığını ifade ederken geçtiğimiz günde Hazine Bakanı Yellen’de bu konuda Ekonomistlere hak verdi. Yellen yaptığı açıklamada faiz artırımı konusunda geç kalındığını belirterek, ‘’Powell’da bende yanıldık’’ açıklamasında bulundu. Yellen’in bu açıklamasının ardınan FED’İn faiz kararının ne olacağı daha da çok merak konusu oldu.

Öte yandan FED faiz toplantısı ise 14 – 15 Haziran tarihleri arasında gerçekleşmesi bekleniyor. Faiz kararının ise 15 Haziranda Türkiye saati ile (TSİ) saat 21:00’de açıklanması bekleniyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu