EkonomiGündem

Yoğun eleştiriler üzerine TÜİK madde sepet ile ilgili açıklamada bulundu

Günlerdir eleştirilerin odağından olan TÜİK madde sepet uygulamasının kaldırılması ile ilgili olarak açıklamada bulundu. İşte o açıklama.

TÜİK, mayıs ayı enflasyon oranı raporunda değişikliğe giderek daha önce raporda yer verdiği madde sepet fiyatlarını açıklamamıştı. Bu gelişmenin ardından başta ekonomistler olmak üzere TÜİK’e ağır eleştirilerde bulunmuş ve fiyatları manipüle etmekle suçlamışlardı. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) bu eleştirilerin ardında açıklamalarda bulundu. İşte o açıklama.

TÜİK Başkan Yardımcısı İbrahim Demir’den madde sepet açıklaması

Konuyla ilgili açıklamayı ise TÜİK Başkan Yardımcısı İbrahim Demir yaptı. Demir, madde sepet fiyatlarının ‘şeffaflıktan’ dolayı kaldırıldığını savundu.

Öte yandan söz konusu tabloların sunum şekli ve içeriği konusunda piyasadaki fiyat hareketlerinin kullanıcılar tarafından daha doğru okunması ve takip edilmesine imkan verecek bazı düzenlemeler yapıldığını aktaran Demir, “Eurostat’ın TÜFE verileri konusundaki dağıtım politikası ve şeffaflık kriterlerinin yanı sıra AB üyesi ülkeler ve gelişmiş ülke istatistik ofislerindeki uygulamalar incelendiğinde, TÜİK’in bu düzenlemeyi yaparak 33 ülkenin fiyat, ağırlık, endeks yayınlama durumu ve TÜFE haber bülteni açıklama dönemlerine uyum sağlamayı amaçladığı görülmektedir.” ifadesini kullandı.

Diğer yandan diğer ülkelerdeki benzer uygulamalarla ilgili bilgilerde veren Demir, ‘’Ülkelerin fiyat yayımlama durumu incelendiğinde 17’si açıklamıyor, 9’u seçilmiş maddelerin aylık ortalamasını, 1’i seçilmiş maddelerin haftalık ortalamasını, 3’ü yalnızca akaryakıt fiyatını, 3’ü ise yıllık seçilmiş madde ortalamasını kamuoyu ile paylaşmaktadır. Türkiye, madde fiyatları yerine 5’li düzeyde seçilmiş maddelerin fiyatını açıklamaya devam edecektir.” dedi.

Hiç utanmıyor musunuz?

Madde sepet fiyatlarının açıklamasının durdurulması ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan eski TÜİK Başkanı Birol Aydemir ise TÜİK çalışanlarını hedef alarak, ’Şimdiki memurlar kendisini iktidarın memuru olarak görüyor. Sizin maaşınızı bu millet vergileriyle ödüyor. Hiç utanmıyor musunuz?” açıklamasında bulunmuş ve ’’TÜİK insanların bu kalemlere bakıp eleştirmesinden rahatsız oluyordu. Madde sepetinin açıklanmasını o yüzden durdurdular. Oysa ne kadar şeffafsanız yaptığınız işten o kadar eminsiniz, hesap verebilirsiniz demektir. Kaldırma gerekçeleri gerçeği yansıtmıyor” ifadelerini kullanmıştı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu