EkonomiGündem

Yoksulluk sınırı 6 bin 184 liraya yükseldi

Türkiye Kamu-Sen’in Mart 2022 fiyatlarıyla yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı 6 bin 184 lira olarak gerçekleşti

Türkiye Kamu-Sen’in Mart 2022 fiyatlarıyla yaptığı araştırmanın sonuçlarını açıkladı. Buna göre çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı 6 bin 184 lira olarak gerçekleşti.

Türkiye Kamu-Sen’in Mart 2022 fiyatlarıyla yaptığı araştırmanın sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Buna göre çalışan bir kişinin yoksulluk sınırı 6 bin 184 lira, dört kişilik ailenin asgari geçim yoksulluk sınırı ise 13 bin 446 lira olarak hesaplandı.

Türkiye Kamu-Sen’in TÜİK’in Mart 2022 fiyatlarını baz alarak hazırladığı Asgari Geçim Endeksi’nde, çalışan bir kişinin açlık sınırı 4 bin 945 lira, yoksulluk sınırı ise 6 bin 184 lira olarak belirlendi.

Türkiye Kamu-Sen’e göre dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 13 bin 446 lira, ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı ise 4 bin 713 lira oldu.

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci :“Enflasyon farkı aylık olarak maaşlara yansıtılmalı”

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci’nin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, bu rakamların enflasyonun artış hızını gösterdiğini belirterek, “Rakamlara bakıldığında memurlarımızın alım gücü de aynı oranda düşmüştür. Aradan altı ay geçtikten sonra ödenecek enflasyon farkı şu anda yaşanmakta olan erimeyi telafi etmemekte, sadece dönemsel bir telafiyi içermektedir. Dolayısıyla, bu dönemlerde enflasyon farkının aylık olarak maaşlara yansıtılması kamu çalışanlarının enflasyona ezdirilmemesi yönünde olumlu bir adım olacak, alım gücünün korunmasını sağlayacak ve memurlarımızın bir nebze olsun nefes almasına katkıda bulunacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu