Bilgi MerkeziEkonomiGündem

Yüksek enflasyon sinir sistemimizide bozdu, streste dünya ortalamasının üzerindeyiz

Yüksek enflasyon oranları sinir sistemimizide bozdu. Streste dünya ortalamasının üzerindeyiz. İşte detaylar.

Yüksek enflasyon oranları ve onu takip eden hayat pahalılığı maddi olarak zarar verdiği gibi manevi olarak ta hayatımızı etkiliyor. Yapılan bir araştırmada bu olguyu destekliyor. Denetim, finansal danışmanlık, vergi ve ilgili alanlarda birçok farklı endüstride faaliyet gösteren ve dünya çapında hizmet sunan Deloitte, 2022 Y ve Z Kuşağı Araştırması’nın sonuçlarını açıkladı.

Aralarında Türkiye’nin de olduğu 46 ülkede, 23 bini aşkın katılımcıyla gerçekleştirilen anketlerin sonuçlarına göre Türkiye’de Y ve Z kuşağı stres seviyesi dünya ortalamalarını geride bıraktı.

Z Kuşağı’nın yüzde 43’ü, Y Kuşağı’nın ise yüzde 33’ü ikinci ek işte çalışıyor

Araştırmaya göre Y ve Z Kuşağı en büyük endişesi yaşam pahalılığı. Z Kuşağı’nın yüzde 43’ü, Y Kuşağı’nın ise yüzde 33’ü ikinci ek işte çalışıyor. Buna rağmen Z Kuşağı’nın yüzde 46’sı ve Y Kuşağı’nın ise yüzde 47’si masraflarını karşılayamayacaklarından endişe ediyor.

Diğer yandan Türkiye’deki Y ve Z Kuşağı’nın ekonomik endişeleri dünya ortalamasına çok üzerinde. Araştırmada Türkiye’de Z Kuşağı’nın yüzde 28’i, Y Kuşağı’nın ise sadece yüzde 30’u kendilerini mali açıdan güvende hissettiğini belirtirken Z Kuşağı’nın yüzde 56’sı, Y Kuşağı’nın ise yüzde 52’si çoğu zaman kendilerini stresli hissettiklerini belirtiyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu