Merkez Bankası'ndan Bankalarla İlgili Dikkat Çeken Hamle! Menkul Kıymet Tesis Oranı Arttı!

TCMB, Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ'de yaptığı değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre bankaların menkul kıymet tesis oranları %5'ten %10'a yükseldi.

Merkez Bankası'ndan Bankalarla İlgili Dikkat Çeken Hamle! Menkul Kıymet Tesis Oranı Arttı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ'de yaptığı değişikliklerle birlikte bankaların menkul kıymet tesis oranını artırdığı ortaya çıktı.

TCMB’nin Menkul Kıymet Tesisi Hakkında Tebliğ’de yapılan değişiklikler Resmî Gazete’de yayımlandı.

TCMB’den yapılan açıklamada Liralaşma Stratejisi neticesinde bankaların genelinin 2022’de açıklanan mevduatta yüzde 50 liralaşma hedefine ulaştığı ifade edildi.

Yapılan açıklamada menkul kıymet tesis oranının yüzde 5’ten yüzde 10’a çıktığı, gerçek kişi ve tüzel kişi için Türk Lirası paylarında yüzde 60 hedefini aşan bankalara menkul kıymet tesis oranının indirimli olarak uygulanacağı belirtildi.

Açıklamada “söz konusu orandan düşük olanı, yüzde 60 ve yüzde 70 arasında olan bankalar için 5 puan, yüzde 70’ten büyük olan bankalar için 7 puan menkul kıymet tesis oranından indirim yapılacaktır” dendi. TL paylarında yüzde 60 hedefinin altında kalan bankalar için ise daha önce belirlenmiş olan ilave oranların menkul kıymet tesis oranına eklenerek uygulanmaya devam edileceği belirtildi.

Söz konusu uygulamanın 24 Şubattan itibaren geçerli olacağı açıklandı.